Informacja o ankiecie TNW
Warszawa, 11 maja 2021 r.
Drogie Koleżanki i Koledzy,
czasy pandemii ograniczyły naszą aktywność, ale z drugiej strony jest to czas sprzyjający refleksji. Chcielibyśmy zaproponować udział w ankiecie, która w jakimś stopniu odpowie na pytanie o „stan ducha” i obraz świadomości polskiego Uczonego anno 2021. Liczące ponad 450 wybitnych uczonych Towarzystwo Naukowe Warszawskie ma w swym gronie przedstawicieli wszystkich ważnych dziedzin nauki, czyli jest wspólnotą w pełni reprezentatywną dla całej nauki polskiej i tym samym uprawnioną do zabierania głosu i formułowania opinii oraz sugestii dotyczących wszystkich aspektów nauki w Polsce.
Zarówno reakcje zewnętrzne na ostatnie opinie TNW, ale przede wszystkim ogromnie żywa i konstruktywna reakcja naszych Członków wskazują, że nasze Towarzystwo wręcz powinno podjąć się trudu aktywnego udziału w debatach o kondycji nauki w kraju i warunkach jej uprawiania.
By dobrze się do tego przygotować, zapraszamy do udzielenia odpowiedzi na kilka poniższych pytań: objętość dowolna, od kilku zdań do kilku (kilkunastu?) stronicowego eseju (jeśli taki tekst został wcześniej opublikowany, prosimy również o nadesłanie go z podaniem miejsca publikacji).
Nie obiecujemy wielotomowego opracowania socjologicznego, idzie raczej o raport „z pola walki”, „zmierzenie”, ile jest w polskim uczonym desperacji i pesymizmu, a ile zostało w nim jeszcze nadziei i chęci do „walki o lepsze jutro” nauki. Liczymy na wypowiedzi osobiste, chętnie widziane będą także te o podwyższonej dawce emocji. Nadesłane wypowiedzi staną się podstawą szerszej dyskusji i formułowania wniosków na ten temat w czasie spotkań zarówno wydziałowych, jak i ogólnych w naszej siedzibie. Jako Prezydium Zarządu uważamy to za jedną z najważniejszych form naszej działalności po, miejmy nadzieję, bliskim końcu pandemii.
Życząc lekkiego pióra, oczekujemy na Państwa opinie do końca czerwca br. Informujemy także, iż niezależnie od wspomnianych debat myślimy o publikacji plonu tego przedsięwzięcia. Prosimy czuć się upoważnionymi, by te pytania przekazać młodszym współpracownikom i kolegom z prośbą o udział w naszym wspólnym przedsięwzięciu.
1.Jak oceniasz kondycję polskiej nauki? Próba diagnozy?
2.Jak na tym tle widzisz sytuację swojej dyscypliny?
3.Jakie zmiany i reformy uważasz za najpilniejsze dla stanu nauki w Polsce? (Możesz także uznać, że zmiany są zbędne)?
4.Co należy zmienić w bliższej i dalszej perspektywie w reprezentowanej przez Ciebie dziedzinie? (Możesz także uznać, że zmiany są zbędne)?
5.Czy i jak pandemia wpływa na funkcjonowanie nauki w Polsce?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi na powyższe pytania mailem bądź pocztą na adres TNW ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i w kopii Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).
Z poważaniem i serdecznymi pozdrowieniami
Prezydium Zarządu Towarzystwa Naukowego Warszawskiego
Jerzy M. Langer (prezes)
Leszek Zasztowt (wiceprezes)
Wojciech Iwańczak (sekretarz generalny)
Grzegorz Grynkiewicz (z-ca sekretarza generalnego)
Teresa Rząca-Urban (skarbnik)
Jolanta Sujecka (z-ca skarbnika)