20 sierpnia 2020 roku zmarł w Warszawie profesor Andrzej Walicki, wybitny filozof i historyk myśli, jeden z twórców warszawskiej szkoły historii idei, znawca filozofii polskiej i rosyjskiej, członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1981–1986 był wykładowcą Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze. W 1986 został zatrudniony na Uniwersytecie Notre Dame (USA). W 1999 został jego emerytowanym profesorem. Jako profesor wizytujący wykładał m.in. na Uniwersytecie Stanforda (1976). Był autorem fundamentalnych prac z zakresu filozofii społeczno-politycznej, marksizmu, polskiej filozofii narodowej i rosyjskiej umysłowości.
Nie żyje profesor Maria Janion 23 sierpnia 2020 r. w wieku lat 93 zmarła w Warszawie Maria Janion – jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich humanistek, badaczka kultury polskiej XIX i XX wieku, szczególnie mitów narodowych oraz wyobraźni romantycznej, krytyczka literacka. Profesor nauk humanistycznych, związana z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskim (zwolniona podczas represji w 1982 roku, przywrócona w 1983 roku) i Uniwersytetem Warszawskim. Wychowała kilka pokoleń literaturoznawców, była promotorką 20 rozpraw doktorskich.Pod Jej redakcją wyszły serie wydawnicze „Transgresje” i „Obraz Literatury Polskiej” oraz „Biblioteki romantycznej”. Maria Janion była członkinią zwyczajną Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (od 1994 r.), Polskiej Akademii Nauki Polskiej Akademii Umiejętności, doctorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie II wojny światowej włączyła się w podziemną działalność Związku Harcerstwa Polskiego, od lat 70 działała w opozycji demokratycznej. W ostatnich latach zaangażowała się w ruch feministyczny. Dorobek Uczonej obejmuje ponad 20 książek, które miały zasadnicze znaczenie dla formowania współczesnej wiedzy o romantyzmie polskim i oddziaływały na współczesną tożsamość narodową. Szczególną sławę zdobyły dzieła „Gorączka romantyczna” i „Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury”.
Stanowisko Prezydium Zarządu Towarzystwa Naukowego Warszawskiego w sprawie proponowanych przekształceń instytutów PAN
Szanowni Koledzy, w związku ze zdejmowaniem ograniczeń epidemicznych przywracamy działalność naszego biura w Pałacu Staszica od 1 czerwca b.r. Bardzo zachęcam do kontynuacji działalności Wydziałów przy pomocy narzędzi internetowych oraz dzielenia się przemyśleniami, w ślad za naszymi wielkimi poprzednikami, którzy nie zaprzestali posługi myślenia nawet w najtrudniejszych czasach, a takie mogą niestety nadejść. Profesor Jerzy M Langer
Prezes TNW langer@upcpoczta.pl
W dniu 25 maja 2020 roku, decyzją Zgromadzenia Ogólnego TNW, przeprowadzonego w sposób zdalny, Profesor Janusz Lipkowski, wieloletni Prezes TNW, został wyróżniony tytułem Członka Honorowego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego
Zarząd TNW uprzejmie informuje o powołaniu prof. Doroty Krystyny Rembiszewskiej (
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
), Sekretarz Wydz. I TNW, na Redaktor Naczelną wydawnictw Towarzystwa („Rocznika TNW” oraz wydawnictw internetowych oraz strony TNW na Facebook).
Od dnia 6.11.2018r. Towarzystwo Naukowe Warszawskie jest Organizacją Pożytku Publicznego. Bardzo prosimy o przekazanie TNW 1% podatku przy składaniu PIT.
Z góry dziękujemy |